Resimleri Gönderin  Daha iyi bir reklam için daha iyi bir maskot animatörü.

  Bir maskotu maskot yapan animatörüdür!

  Animatör ne kadar iyi olursa maskot da o kadar etkili olacaktır. İyi animatörler sadece maskotların içine girip “gezmezler”. Sosyal medyada da maskotunuzu kullanarak daha çok reklam yapmanızı sağlayabilirler ! Nasıl mı?

  Sizin yerinize maskotunuz için sosyal medya hesapları açıp işleterek!

  Yıl boyunca çektiği fotoğraf ve videolarını sosyal medyada paylaşır. Yorumlar yapar, arkadaş ekler, beğenir ve paylaşır! Sosyal medyanın tüm nimetlerinden sizinle birlikte çalışarak faydalanır.

  social-icons

   

  • Dönemin popüler şarkıları için klipler çeker.

  • Viral reklamlarınızı yapar.

  • Yılbaşı, Kadınlar Günü, Çocuk Bayramı gibi özel günlere sizin adınıza katılır. Şirketinize gelip bu günleri çalışanlarınız ile birlikte kutlar.

  • Futbol maçları, maratonlar, yüzme yarışları gibi sportif etkinliklere seyirci ve sporcu olarak katılır. Hatta Adım Adım Derneği gibi kuruluşlar ile maskotunuzun bağış toplamasını sağlayabilir!

  • Başta çocuk kanalları olmak üzre dizilere ve TV programlarına çıkar. Festivallere katılır.

  • İnternet trendlerini takip eder. Selfie çektirir, “harlem shake” yapar, “keep calm …” posterleri hazırlar. Sosyal medya gündeminde ne varsa o da #hashtag’leri ile eklemlenir.

  • Sosyal sorumluluk projeleri oluşturur veya halihazırdaki etkinliklere maskotunuz ile katılır. Çocuk esirgeme kurumları, huzur evleri, ıslah evleri, hastaneler, kadın sığınma evleri, aş evleri gibi yerlere maskotunuz ile ziyaretler düzenler.

  • Dönemine göre ağaç diker, şeker, aşure veya kandil simidi dağıtır, çiçek verir…

  • Otobüse biner, vapurdan martılara simit atar, sinemaya-tiyatroya-konsere gider, festivallere katılır, nehirde rafting yapar, kayıkla gezer, dağ tırmanışı yapar, yamaç paraşütü yapar, bisiklete biner, arabayla turlar, tatile çıkar, kültür turlarına katılır. Kim bilir belki bir gün kurumunuza el öpmeye gelir!

  Ve daha sayılamayacak kadar çok etkinlik ile  maskotunuz canlanır!

  young-frankenstein-its-alive

  Profesyonel oyuncu animatörler ve sosyal medyanızı yönetecek metin yazarları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   

  Maskot Kullanımı Hakkında Bazı Notlar;

  • Unutmamak gerekir ki; maskotlar sadece AVM’lerde ortalıkta dolaşan basit figürler değil, firmaların veya kurumların halk içerisindeki elçileridir.
  Padmé Amidala

  Padmé Amidala

  • Aktivitelerde insanlar maskotları gördüklerinde genelde onlara sarılır veya birlikte fotoğraf çektirirler. İnsanlarla iletişime geçen animatörünüz sizi halkın karşısında temsil edebilecek yetilerde olmalıdır. Ani hareketlerden doğru biçimde kaçınmayı, adımlarını ayak sürüyerek değil dizleri çekerek atmayı, postürüne (duruşuna) dikkat etmeyi ve kambur durmamayı bilmelidir. Küçük çocukların olduğu yerlerde dikkatli olması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Animatör kıyafet değişimini gizli bir ortamda yapmalı; eldiven, ayakkabı gibi aksesuarları aktivite sırasında çıkarmamalıdır. Özellikle baş bölümü ( çok acil durumlar dışında ) asla seyircilerin görüş alanında çıkarılmamalıdır.
  Maskotun sihiri bozulmamalıdır

  Maskotun sihri kesinlikle bozulmamalıdır.

  • Maskot içerisinde çok uzun süre bulunmak sağlıklı değildir. Uluslararası standartlara göre maskot içindeki animatör 20 dakika çalışmalı, 10 dakika dinlenmelidir. Bu süre azami 30 dakika çalışma, 5 dakika dinlenme şeklinde olabilir. Dar vakitli kimi özel durumlarda aynı maskot kostümü, iki ayrı animatör ile nöbetleşe kullanabilir.
  Magootpsm

  Maskotların görüş açıları ve manevra kabiliyetleri nispeten sınırlıdır.

  • Anatomik yapısı gereği -kaçınılmaz olarak- maskot animatörünün görüş açısı ve manevra kabiliyeti sınırlıdır. Maskotunuzun yanında oluşabilecek kazalara karşı bir yardımcı olması çok faydalıdır. Maskot animatörü ve yardımcısı aralarında şifreli bir hareket dili oluşturmalı ve maskot animatörü su, dinlenme, havalandırma pili, serinleme, ACİL DURUM  vs. ihtiyaçlarını hareketlerle gizlice belli edebilmelidir.
  Maskot Temizlik Seti

  Maskot Temizlik Seti

  • Maskotlar mümkün olduğunca temiz tutulmalı, kirletilmemelidir. Gerekirse yanına bu iş için birisi görevlendirilmelidir. Pantolon, eldiven, tulum, T-Shirt gibi kısımlar 30° de yıkanabilir. Büyük kısımlardaki lekeleri az sabunlu nemli bir bez ile hafifçe ovalayarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sabunlu bezin kumaşa etkilerini görmek için mutlaka önce maskotta görülmeyen bir yerde deneyiniz. Eğer bizden bir temizlik seti edindiyseniz muhakkak ilgili talimatnameye göre kullanınız.
  Dikkatli taşıyınız ve saklayınız

  Dikkatli taşıyınız ve saklayınız

  • Aktivite sonrasında maskotunuzun gövde ve baş kısmında deformasyon olmaması için taşıma, saklama ve depolama süreçlerinde üzerine ağırlık konulmamalıdır. Aktivite sonrası nem ve koku oluşmaması için maskot ters yüz edilerek veya açık kısmı yukarı gelecek şekilde ters çevrilerek havalandırılmalı ve ardından muhafaza kılıfına konulmalıdır.
  Havalandırma Fanı

  Havalandırma Fanı

  • Havalandırma sistemi maskotun içinde animatörün nefes alıp vermesi ile ve terlemesiyle biriken, dolayısıyla ısınarak yükselmeye başlayan kirli havayı tepeden tahliye ederek alttan taze havanın girmesine yardımcı olur. Bunun için pil yuvasındaki eksik pili yerine takmanız yeterlidir. Aktivite alanında yedek pil bulundurmayı unutmayınız. Pillerinizi geceden şarj etmeyi ihmal etmeyiniz. Unutulmamalıdır ki havalandırma sistemi etkin olarak serinletmez, içerideki hava kalitesini artırır. Serinletme gerektiren yaz etkinlikleri gibi durumlarda serinletme yeleği kullanabilirsiniz.

   

   

  Animatör Nasıl Olmalıdır?

  Maskot bir kostümdür ve bir kostüm ancak bir “oyuncu” tarafından giyildiği zaman ruh kazanır. Maskotunuzu giydireceğiniz kişi girişken, mutlu, enerjik ve sevimli olmalıdır. İnsan ilişkileri gelişkin ve az da olsa rol yapma yeteneği bulunmalıdır. Üstelik fiziksel ve psikolojik olarak da dayanıklı  olmalıdır. Tıpkı bir sahne aktörü ya da aktristi gibi.

  Yapılan en büyük hata; herhangi birini maskotun içine sokup “şöyle bir gez, el salla” deyip maskotu alana salmaktır. Bu davranış maskotun gerçek reklam potansiyelinin en fazla %40’ını kullanmak olur. Maskot animatörü bir aktör/aktrist gibi olmalıdır. Giydiği kostüme can vermeli, ona bir karakter kazandırmalıdır.

   

  Maskotun da bir reklam mecrası olduğunun bilincinde olan firmalar, maskotlarına bir kişilik kazandırmak için onlara -en azından- bir Facebook sayfası açarlar ki bu muhteşem bir fikirdir! Her gün günün anlam ve önemine göre veya sadece “Günaydın, doğum günün kutlu olsun arkadaşım.” gibi şeyler yazmak için pankartlar yazıp fotoğraf çektirirler.

   

  Aşağıdaki maskot sayfalarına bir göz atın, yepyeni fikirler bulacaksınız!

  With the dark nights coming, why not purchase one of the new Duracell Daylite torches at only £17.63!

  Duracell Bunny tarafından gönderildi 29 Ekim 2010 Cuma

   

  Aşağıdaki bazı metotlar da ilginizi çekebilir (İngilizce).

  Mesela maskotunuz utangaç mı, kediden korkuyor mu, en sevdiği renk nedir gibi soruların cevaplarını hareketlerle verebilmeli ve ona göre davranabilmelidir. Bu sayede maskotunuz bir karakter kazanacak ve reklamınız daha akılda kalıcı olacaktır. Japonya ve Kanada gibi ülkelerde sadece maskot animatörleri yetiştiren Choko Group Mascots School gibi okullar ve bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak maskot animatörlüğü dersleri bulunmaktadır. Amerika’da ise maskotlarla ilgili bir belgesel serisi dahi çekilmektedir.

  Maskot Belgeseli

  Maskot Belgeseli

  Tabii ticaret hayatının yoğunluğunda böyle bir iş ile uğraşmak kolay olmayabilir. Bu sebeple iyi bir animatör için en kolay yol; bulunduğunuz şehrin üniversitesindeki veya lisesindeki tiyatro kulüpleridir. Üniversiteli gençler hem enerjik hem de hafta içleri daha müsait kişilerdir. Ayrıca amatör de olsa tiyatro ile ilgilenmiş olmaları, onların yukarıdaki gibi bir “karakter” oluşturma veya oluşturulmuş bir karakteri devam ettirme konusunda daha verimli olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca genelde yerel belediyelerin irtibatta oldukları amatör/profesyonel tiyatro grupları ve çocuk tiyatrosu ekipleri de bu iş için iyi bir seçim olacaktır. Ancak iyi bir animatör ile maskotun verimliliği artabilir. Maskot ne kadar şirin, sevimli vs. olsa da %40 maskotun %60 animatörün kalitesi verimi belirler.

  1. Sahneye Giriş: Bir market açılışı veya büyük bir aktivite öncesi maskotun geliyor olduğuna dair bir işaret verilmeli. Hatta mümkünse bir sunucu onu sahneye davet etmeli. İnsanlar maskotun geldiğini görmeliler. Dev bayraklar, konfeti şovları, belki yüksek sesli bir müzik. Bütçeniz buna uygun değilse maskot girişte geldiğini belli edecek şeyler yapmalı. Büyük adımlarla içeri girmeli.
  2. Abartı Hareketler: Dev bir kostüm, dev ayakkabılar, kocaman bir kafa. Bütün bunların içini doldurabilecek bir büyük ego olmalı. Kostümünüzün hareketlerinizi saklamaması için normalde davrandığınızın 2 katı hatta 3 katı abartı hareketler yapmalısınız. Yürürken adımları dizleri çekerek kocaman kocaman atmalı asla ayakları sürümemelidir. Sağa sola yalpalayabilirsiniz. Adımlara küçük bir zıplama ekleyebilirsiniz. Hatta adımlarınıza çocuksu bir paytaklık verebilirsiniz. El sallarken bile en arka köşedeki seyircinin dahi sizi görebilmesini sağlayın ve bunu tüm vücudunuzu kullanarak yapın.
  3. Duygu: Mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş, heyecanlı vs. duyguları etkinlik öncesi mümkünse bir aynanın veya büyükçe bir camın önünde prova edin. Ayrıca yürüme, zıplama, sekme, bir çocuğa veya yetişkine sarılma vs. gibi vücut hareketlerini de prova edin. Kostümün yüzünüzü ve bütün vücudunuzu örttüğünü unutmayarak hareketlerinizi büyütün.
  4. Enerji ve Sinerji: Maskotların, etkinlik bitene kadar enerjilerini muhafaza etmeleri beklenir. Eğer yorulmaya başlarsanız bunu belli etmemeye çalışın. Sakinleşin ve dinlenmeye çalışın. Koşarak vs. soluksuz kaldıysanız ve değişme odasına gidemeyecek durumda iseniz bir sandalye bulup nefesinizi toparlayana kadar kollarınızla ve kafanızla hareket etmeye devam edebilirsiniz.  Enerjinizi dikkatli kullanın.
  5. En önemlisi: İnsanlara saygı ve sevgi ile yaklaşın. Herkesi etkileyemezsiniz. Herkesin bir gösteride ya da bir AVM’de bulunma nedeni farklı olabilir. Bazen sakince geçip gitmek ısrarcı olmaktan daha etkili sonuçlar doğurabilir.
  WhatsApp chat
  Call Now Button