Get free quote
[contact-form-7 id="3193" title="İngilizce teklif isteyin"]

Maskot animatörü nasıl olmalıdır?

Maskot animatörü nasıl olmalı?

 

Maskot Kullanımı Hakkında 

 

Maskotlar firmaların veya kurumların halk içerisindeki elçileridir. Aktivitelerde insanlar maskotları gördüklerinde genelde onlara sarılır veya birlikte fotoğraf çektirirler. İnsanlarla iletişime geçen animatörünüz sizi halkın karşısında temsil edebilecek yetilerde olmalıdır. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Adımlar ayakları sürüyerek değil dizleri çekerek atılmalıdır. Özellikle kambur durulmamalıdır. Küçük çocukların olduğu yerlerde dikkatli olunmalıdır.

 

Animatör kıyafet değişimini gizli bir ortamda yapmalı; eldiven, ayakkabı gibi aksesuarları aktivite sırasında çıkarmamalıdır. Özellikle baş bölümü ( çok acil durumlar dışında ) asla seyircilerin görüş alanında çıkarılmamalıdır.

 

Maskot içerisinde çok uzun süre bulunmak sağlıklı değildir. Uluslararası standartlara göre maskot içindeki animatör 20 dk. çalışmalı 10 dk. dinlenmelidir.

 

Anatomik yapısı gereği maskot animatörünün görüş açısı ve manevra kabiliyeti sınırlıdır. Maskotunuzun yanında oluşabilecek kazalara karşı mutlaka bir yardımcı olmalıdır. Ayrıca maskot animatörü ve yardımcısı aralarında şifreli bir hareket dili oluşturmalı ve maskot animatörü su, dinlenme, havalandırma pili, serinleme, ACİL DURUM  vs. ihtiyaçlarını hareketlerle belli edebilmelidir.

 

Maskotlar mümkün olduğunca temiz tutulmalı, kirletilmemelidir. Gerekirse yanına bu iş için birisi görevlendirilmelidir. Pantolon, tulum, T-Shirt gibi kısımlar 30° de yıkanabilir. Eldiven kuru temizleme yapılmalıdır. Büyük kısımlardaki lekeler için az sabunlu nemli bir bez ile hafifçe ovalayarak lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sabunlu bezin kumaşa etkilerini görmek için mutlaka önce maskotta görülmeyen bir yerde deneyiniz.

 

Aktivite sonrasında maskotunuzun gövde ve baş kısmında deformasyon olmaması için taşıma, saklama ve depolama süreçlerinde üzerine ağırlık konulmamalıdır. Aktivite sonrası nem ve koku oluşmaması için maskot tersyüz edilerek veya açık kısmı yukarı gelecek şekilde ters çevrilerek havalandırılmalı ve ardından muhafaza kılıfına konulmalıdır.

 

Havalandırma sistemi masktoun içinde biriken ve ısınarak yükselmeye başlayan kirli havayı tepeden tahliye ederek alttan taze havanın girmesine yardımcı olur. Bunun için pil yuvasındaki eksik pili yerine takmanız yeterlidir. Aktivite alanında yedek pil bulundurmayı unutmayınız.

 

 

Animatör Nasıl Olmalıdır?

Sahneye Giriş:  Bir market açılışı veya büyük bir aktivite öncesi maskotun geliyor olduğuna dair bir işaret verilmeli. Hatta mümkünse bir sunucu onu sahneye davet etmeli. İnsanlar maskotun geldiğini görmeliler. Dev bayraklar, konfeti şovları, belki yükses sesli bir müzik. Bütçeniz buna uygun değilse maskot girişte geldiğini belli edecek şeyler yapmalı. Büyük adımlarla içeri girmeli.
Abartı Hareketler: Dev bir kostüm, dev ayakkabılar, kocaman bir kafa. Bütün bunların içini doldurabilecek bir büyük ego olmalı. Kostümünüzün hareketlerinizi saklamaması için normalde davrandığınızın 2 katı hatta 3 katı abartı hareketler yapmalısınız. Yürüken adımları dizleri çekerek kocaman kocaman atmalı asla ayakları sürümemelidir. Sağa sola yalpalayabilirsiniz. Adımlara küçük bir zıplama ekleyebilirsiniz. Hatta adımlarınıza çocuksu bir paytaklık verebilirsiniz. El sallarken bile en arka köşedeki seyircinin dahi sizi görebilmesini sağlayın ve bunu tüm vücudunuzu kullanarak yapın.


Duygu: Mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş, heyecanlı vs. duyguları etkinlik öncesi mümkünse bir aynanın veya büyükçe bir camın önünde prova edin. Ayrıca yürüme, zıplama, sekme, bir çocuğa veya yetişkine sarılma vs. gibi vücut hareketlerini de prova edin. Kostümün yüzünüzü ve bütün vücudunuzu örttüğünü unutmayarak hareketlerinizi büytün.


Enerji ve Sinerji: Maskotların, etkinlik bitene kadar enerjilerilerini muhafaza etmeleri beklenir. Eğer yorulmaya başlarsanız bunu belli etmemeye çalışın. Sakinleşin ve dinlenmeye çalışın. Koşarak vs. soluksuz kaldıysanız ve değişme odasına gidemeyecek durumda iseniz bir sandalye bulup nefesinizi toparlayana kadar kolarınızla ve kafanızla hareket etmeye devam edebilirsiniz.  Enerjinizi dikkatli kullanın.


En önemlisi: İnsanlara saygı ve sevgi ile yaklaşın. Herkesi etkileyemezsiniz. Herkesin bir gösteride ya da bir AVM de bulunma nedeni farklı olabilir. Bazen sakince geçip gitmek ısrarcı olmaktan daha etkili sonuçlar doğurabilir.